
| Designation: | 10in Rodman Gun M1861 |
| Model: | 10in Columbiad M1861 - rifled |
| Identification No: | SBIW 17: US |
| Designed by: | Rodman, Thomas Jackson |
| Built at: | Alger, Cyrus and Company |
| Boston, Massachusetts, USA | |
| construction no: | 2133 |
| Year : | 1876 |
| Rebuilt/Upgraded at: | South Boston Iron Works |
| Built as: | Alger 118: US, 1866 |
| Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Center of Military History |
| Comments: | 10in Rodman sleeved to 8in rifle, 1st series |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Restricted entry | |
| Location: | California National Guard | |
| 4480 Yorktown Ave | ||
| Los Alamitos, California, USA | ||
| Lat/Long | 33.794782-118.054547 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| The Big Guns, pg 250: C133, 09 |
| Click here to see our reference list |