
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0F Steam Switcher |
| Identification No: | Rio Algon |
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | B fireless REPOSE |
| construction no: | 7441 |
| Year : | 1943 |
| Built as: | Atlas Explosive Plant |
| fuel: | steam |
| gauge: | 30in |
| cylinders: | 15X14 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 27in |
| tractive force: | 7,000 lbs |
| total weight: | 32,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam, Fireless |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Document: | Porter Steam Locomotives, pg. 291 |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Fort Erie Railway Museum | |
| 400 Central Ave | ||
| Fort Erie, Ontario, Canada | ||
| Lat/Long | 42.922710-78.918157 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=CAN |
In-House private documents: |
| Porter Steam Locomotives, pg. 291 |
| Click here to see our reference list |