
Photo by John Anderson, warmemorials.us
| Designation: | 155mm Howitzer M1/M114 |
|
| Model: | 155mm Howitzer M114A2 |
| Identification No: | 4914 |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | Watervliet Arsenal |
| Watervliet, New York, USA |
|
| Rebuilt/Upgraded at: | Allis-Chalmers Mfg Co |
| Built as: | 155mm Howitzer M1 |
|
| | Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Owner Reference No: | 4914 |
| Comments: | carriage overhauled 5-87 by MCLB Barstow |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | American Legion Post 116, Coon Valley, WI |
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | American Legion Post 116 |
| | 105 Park St |
| Coon Valley, Wisconsin, USA |
| Lat/Long | 43.7033694-91.0193639 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
|
|
|
|
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
Last update to record: 2025-03-23