
| Designation: | 155mm Howitzer M1/M114 |
| Model: | 155mm Howitzer M114A2 |
| Identification No: | 1354 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | Watervliet Arsenal |
| Watervliet, New York, USA | |
| Built as: | 155mm Howitzer M1 |
| Carriage | |
| Model: | M1A1 |
| s/n: | 1354 |
| Mfr: | Rock Island Arsenal |
| Arsenal Island, Illinois, | |
| year: | 1943 |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Owner Reference No: | 1354 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | City of Cripple Creek, CO | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Mt Pisgah Cemetery | |
| Teller County Rd 1 | ||
| Cripple Creek, Colorado, USA | ||
| Lat/Long | 38.7498222-105.1918083 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Click here to see our reference list |