
Photo by John Frick, 2025
| Designation: | 105mm Howitzer M2/M101 |
|
| Model: | 105mm Light Field Howitzer M101A1 |
| Identification No: | unknown 05209 |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| |
|
| Built as: | 105mm Howitzer M2 |
|
| | Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Owner Reference No: | ADP20101108F |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | VFW Post 4719, Gahanna, OH |
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | VFW Post 4719 |
| | 75 W Johnstown Rd |
| Gahanna, Ohio, USA |
| Lat/Long | 40.0172528-82.8799889 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
|
|
|
|
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
Last update to record: 2026-01-25