
| Designation: | F-16 Fighting Falcon |
| Model: | F-16A |
| Identification No: | 79-00373: USAF |
| Designed by: | General Dynamics (GD) |
| Built at: | Air Force Plant # 4 (Consolidated in WWII) |
| Fort Worth, Texas, USA | |
| construction no: | 61-158 |
| Built as: | F-16A-10A |
| Item Category: | Fighter - Bomber |
| Memorial Information | |
| Owner: | National Museum of the USAF |
| Owner Reference No: | A, F-16A, 79-0373 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | CO ANG Aurora, 140 MXS/MXMF | |
| Access: | Restricted entry | |
| Location: | Colorado ANG - 140th Wing Air Park Buckley AFB | |
| Breckenridge Ave and Aspen St | ||
| Aurora, Colorado, USA | ||
| Lat/Long | 39.7138278-104.7723528 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.nationalmuseum.af.mil/Collections/ |
| Click here to see our reference list |