
Photo by John Frick, 2025
| Designation: | 105mm Howitzer M2/M101 |
|
| Model: | 105mm Light Field Howitzer M101A1 |
| Identification No: | 11498 |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| |
|
| Built as: | 105mm Howitzer M2 |
|
| | Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM On Loan Inventory, FOIA Oct 2017 |
| Owner Reference No: | 11498 |
| Known problems with data: |
| Not on 2024 TACOM list: Google 5-10-22 |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | Village of Mogadore, OH |
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | Memorial Park |
| | Mogadore Rd at Fenton Ave |
| Mogadore, Ohio, USA |
| Lat/Long | 41.0508083-81.39809167 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
|
|
|
|
In-House private documents: |
| TACOM On Loan Inventory, FOIA Oct 2017 |
Last update to record: 2025-12-30