
| Designation: | A-10 Thunderbolt II; Warthog |
| Model: | A-10A |
| Identification No: | 80-00143: USAF |
| Designed by: | Republic div of Fairchild Industries |
| Built at: | Republic div of Fairchild Industries |
| Hagerstown, Maryland, USA | |
| construction no: | A10-0493 |
| Built as: | A-10A |
| Item Category: | Attack |
| Memorial Information | |
| Owner: | National Museum of the USAF |
| Owner Reference No: | A, A-10A (GA), 80-0143 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | Vance AFB OK, 71 FTW/MAQ | |
| Access: | Restricted entry | |
| Location: | Vance AFB Display Aircraft | |
| Weaver St | ||
| Vance AFB, Oklahoma, USA | ||
| Lat/Long | 36.3535056-97.9008444 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.nationalmuseum.af.mil/Collections/ |
| Click here to see our reference list |