
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0T saddle tank |
| Identification No: | SD State Cement Commission |
| Class: | B-S |
| Name: | Patty |
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| construction no: | 6807 |
| Year : | 1924 |
| fuel: | coal |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 10X16 |
| boiler pressure: | 170 |
| driver diameter: | 30in |
| tractive force: | 7710 lbs |
| total weight: | 36,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Dakotaland Museum | |
| 930 3rd St SW | ||
| Huron, South Dakota, USA | ||
| Lat/Long | 44.363077-98.230128 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| Porter Light Locomotives, 6th ed., 1889, pdf pg: 17; 277 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |