
Photo by Jim Bender, 2022
| Designation: | 7.7cm FK 96 |
|
| Model: | 7.7cm Feldkanone 96 neuer Art |
| Identification No: | 00111 |
|
| Designed by: | Krupp AG |
| Built at: | Krupp AG |
| Essen, North Rhine-Westphalia, Germany |
| Year : | 1897 |
|
|
| | Item Category: | Artillery, Towed, Field Gun |
| Memorial Information |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20251121 |
| Owner Reference No: | ADP20180328A |
| Comments: | at veterans memorial on SW corner of courthouse grounds |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | City of Jackson, AL |
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | Fort Miles |
| | 350 Commerce St |
| Jackson, Alabama, USA |
| Lat/Long | 31.5078056-87.8959528 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
|
|
|
|
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20251121 |
Last update to record: 2026-01-19