
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0T saddle tank |
| Identification No: | Wissota Sand & Gravel 2 |
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | BS (M) KLADDE |
| construction no: | 6906 |
| Year : | 1925 |
| Built as: | Witherow Steel |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 11X16 in |
| boiler pressure: | 170 psi |
| driver diameter: | 31in |
| tractive force: | 9,020 lbs |
| total weight: | 42,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Document: | Porter Steam Locomotives, pg. 278 |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Irwin Park | |
| Jefferson Ave at Irwin Park Dr | ||
| Chippewa Falls, Wisconsin, USA | ||
| Lat/Long | 44.946933-91.398733 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
In-House private documents: |
| Porter Steam Locomotives, pg. 278 |
| Click here to see our reference list |