
| Designation: | 2-10-0 Decapod |
| Model: | 2-10-0 freight |
| Identification No: | Minneapolis, St Paul & Sault Ste Marie 950 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 12-28/50-F: 001 |
| construction no: | 17914 |
| Year : | 1900 |
| Built as: | Minneapolis, St Paul & Sault Ste Marie 600 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 17&28/32in |
| boiler pressure: | 215 psi |
| driver diameter: | 55in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | 214,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Ashland Rail Depot | |
| Depot Dr at 3rd Ave W | ||
| Ashland, Wisconsin, USA | ||
| Lat/Long | 46.589241-90.884252 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 23, pdf pg 054(R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |