
Courtesy Google Earth - Street View, 2019
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
|
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Great Northern 1147 |
| Class: | GN F-8 |
|
| Designed by: | Rogers Locomotive and Machine Works |
| Built at: | Rogers Locomotive and Machine Works |
| Paterson, New Jersey, USA |
| Year : | 1902 |
|
|
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 23.5X30 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 58in |
| tractive force: | 45,060 lbs |
| total weight: | 207,680 lbs |
|
| | Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information |
| Owner: | Not in our records |
Reference Documents / websites: |
|
| http://www.rgusrail.com/wagn1147.html |
|
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
|
Last update to record: 2022-04-13