
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Mathieson Chemical 11 |
| Class: | N&W G |
| Designed by: | Norfolk & Western Roanoke Shops |
| Built at: | Norfolk & Western Roanoke Shops |
| Roanoke, Virginia, USA | |
| construction no: | 137 |
| Year : | 1892 |
| Built as: | Norfolk & Western 305 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 20X24 in |
| boiler pressure: | 150 psi |
| driver diameter: | 50in |
| tractive force: | 24,480 lbs |
| total weight: | 120,565 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Museum of the Middle Appalachians | |
| 123 Palmer Ave | ||
| Saltville, Virginia, USA | ||
| Lat/Long | 36.878951-81.765296 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://museumofthemiddleappalachians.org/ |
| http://www.rgusrail.com/vamma.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |