
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | US Army Transportation Corps 607 |
| Class: | USATC S-160 |
| Designed by: | Lima Locomotive Works |
| Built at: | Lima Locomotive Works |
| Lima, Ohio, USA | |
| construction no: | 8846 |
| Year : | 1945 |
| Built as: | USATC 5187 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 19X26 in |
| boiler pressure: | 225 psi |
| driver diameter: | 57in |
| tractive force: | 31,493 lbs |
| total weight: | 161,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Center of Military History |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Restricted entry | |
| Location: | US Army Transportation Museum, Ft Eustis | |
| 300 Washington Blvd | ||
| Newport News, Virginia, USA | ||
| Lat/Long | 37.1644639-76.5767167 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://transportation.army.mil/museum/ |
| http://www.rgusrail.com/vausatm.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |