
| Designation: | 0-6-0 Switcher |
| Model: | 0-6-0T side tank, narrow gauge |
| Identification No: | US Army Transportation Corps 1923 |
| Class: | USATC S-100 |
| Designed by: | Vulcan Iron Works |
| Built at: | Vulcan Iron Works |
| Wilkes-Barre, Pennsylvania, USA | |
| construction no: | 4770 |
| Year : | 1946 |
| fuel: | oil |
| gauge: | 42in |
| cylinders: | 14X18 in |
| boiler pressure: | ? |
| driver diameter: | 36in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | 70,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Center of Military History |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Restricted entry | |
| Location: | US Army Transportation Museum, Ft Eustis | |
| 300 Washington Blvd | ||
| Newport News, Virginia, USA | ||
| Lat/Long | 37.1644639-76.5767167 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://transportation.army.mil/museum/ |
| http://www.rgusrail.com/vausatm.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |