
Courtesy Google Earth - Street View 2021
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
|
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Norfolk & Western 606 |
| Class: | USATC S-160 |
|
| Designed by: | Lima Locomotive Works |
| Built at: | Lima Locomotive Works |
| Lima, Ohio, USA |
| construction no: | 8784 |
| Year : | 1945 |
|
| Built as: | USATC 5846 |
|
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 19X26 in |
| boiler pressure: | 225 psi |
| driver diameter: | 57in |
| tractive force: | 31,493 lbs |
| total weight: | 161,000 lbs |
|
| | Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information |
| Owner: | Not in our records |
Reference Documents / websites: |
|
| http://www.rgusrail.com/vacrm.html |
|
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
|
Last update to record: 2022-04-12