
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Chesapeake & Ohio 701 |
| Class: | C&O G5 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | Richmond Locomotive Works (ALCO) |
| Richmond, Virginia, USA | |
| construction no: | 49910 |
| Year : | 1911 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 23X30 in |
| boiler pressure: | 205 psi |
| driver diameter: | 57in |
| tractive force: | 48,515 lbs |
| total weight: | 215,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Main Street Park | |
| 708 West Main St | ||
| Covington, Virginia, USA | ||
| Lat/Long | 37.789498-79.999891 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/vaco701.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |