
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Tooele Valley 11 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | Brooks Locomotive Works |
| Dunkirk, New York, USA | |
| construction no: | 47764 |
| Year : | 1910 |
| fuel: | coal |
| gauge: | |
| cylinders: | 21X28 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 51in |
| tractive force: | 41,160 lbs |
| total weight: | 185,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Outdoor | |
| Location: | Tooele Valley Museum and Historic Park | |
| 35 N Broadway St | ||
| Tooele, Utah, USA | ||
| Lat/Long | 40.530993-112.288252 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://tooelevalleymuseum.com/ |
| http://www.rgusrail.com/uttvrm.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |