
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Heber Valley 618 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-38-E: 2998 |
| construction no: | 31250 |
| Year : | 1907 |
| Built as: | Oregon Short Line 1068 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 22X30 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 57in |
| tractive force: | 43,350 lbs |
| total weight: | 191,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Restricted entry | |
| Location: | Heber Valley Railroad | |
| 450 S 6th W | ||
| Heber City, Utah, USA | ||
| Lat/Long | 40.502218-111.424485 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.hebervalleyrr.org/ |
| https://www.hebervalleyrr.org/steamlocomotives/steam618/ |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 30, pdf pgs 54-56 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |