
Courtesy Google Earth - Street View, 2021
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
|
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Grand Canyon 19 |
|
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | Pittsburgh Locomotive & Car Works |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA |
| construction no: | 46942 |
| Year : | 1910 |
|
| Built as: | Lake Superior & Ishpeming 12 |
|
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 22X28 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 56in |
| tractive force: | 42,000 lbs |
| total weight: | 189,360 lbs |
|
| | Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information |
| Owner: | Not in our records |
Reference Documents / websites: |
|
| http://www.friscoheritage.org/heritage-center/the-depot/ |
| http://www.rgusrail.com/txlsi19.html |
|
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
|
Last update to record: 2022-03-28