
| Designation: | 4-4-0 American |
| Identification No: | El Paso & Southwestern 1 |
| Designed by: | Breese, Kneeland & Co |
| Built at: | Breese, Kneeland & Co |
| Jersey City, New Jersey, USA | |
| construction no: | 73 |
| Year : | 1857 |
| Built as: | Milwaukee & Mississippi #40 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 15X22 in |
| boiler pressure: | 110 psi |
| driver diameter: | 64in |
| tractive force: | 7,232 lbs |
| total weight: | 52,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Indoor | |
| Location: | Union Plaza Transit Terminal | |
| 400 W San Antonio Ave | ||
| El Paso, Texas, USA | ||
| Lat/Long | 31.756430-106.492146 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/txeps1.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |