
| Designation: | 4-6-2 Pacific |
| Model: | 4-6-2 freight |
| Identification No: | Chicago, Burlington & Quincy 501 |
| Class: | FWD F-3A |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 12-44-1/4-D: 096 |
| construction no: | 35798 |
| Year : | 1910 |
| Built as: | Fort Worth & Denver City 501 |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 25X28 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 69in |
| tractive force: | 43,116 lbs |
| total weight: | 236,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Armstrong Park | |
| 100 Avenue A NW | ||
| Childress, Texas, USA | ||
| Lat/Long | 34.421627-100.207498 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/txfwd501.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 35, pdf pgs 24-27 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |