
| Designation: | 2-4-2 Switcher |
| Identification No: | Rio Grande 1 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 08-00-1/2-C: 12 |
| construction no: | 2664 |
| Year : | 1872 |
| Built as: | 2-4-2T Rio Grande 1 |
| fuel: | wood |
| gauge: | 42in |
| cylinders: | 9X16 in |
| boiler pressure: | ? |
| driver diameter: | 40in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | ? |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Indoor | |
| Location: | Historic Brownsville Museum | |
| 641 E Madison St | ||
| Brownsville, Texas, USA | ||
| Lat/Long | 25.907284-97.498748 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.brownsvillehistory.org/historic-brownsville-museum.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 5, pdf pg 166(L) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |