
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Lake Superior & Ishpeming 20 |
| Class: | LS&I SC-4 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | Pittsburgh Locomotive & Car Works |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| construction no: | 46943 |
| Year : | 1910 |
| Built as: | Lake Superior & Ishpeming 13 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 22X28 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 56in |
| tractive force: | 42,000 lbs |
| total weight: | 189,360 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Allen Heritage Center | |
| 100 E Main St | ||
| Allen, Texas, USA | ||
| Lat/Long | 33.102258-96.669693 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://allenheritage.org/allen-depot/ |
| https://allenheritage.org/welcome-20-steam-locomotive/ |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |