
| Designation: | 4-6-0 Ten Wheeler |
| Identification No: | Tennessee Central 509 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-36-D: 613 |
| construction no: | 39553 |
| Year : | 1913 |
| Built as: | Louisiana & Arkansas 403 |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 22X28 in |
| boiler pressure: | 210 psi |
| driver diameter: | 57in |
| tractive force: | 36,827 lbs |
| total weight: | 178,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Cookeville Depot | |
| 116 W Broad St | ||
| Cookeville, Tennessee, USA | ||
| Lat/Long | 36.164289-85.509074 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/tnla509.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 43, pdf pg 172: Vol 46, pdf pgs 167-169 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |