
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0T saddle tank |
| Identification No: | Homestake Mining 1 |
| Name: | J.B. Haggin |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Parry, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 04-08-C: 005 |
| construction no: | 4669 |
| Year : | 1879 |
| fuel: | wood |
| gauge: | 22.5in |
| cylinders: | 14X10 in |
| boiler pressure: | ? |
| driver diameter: | 24in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | ? |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Indoor | |
| Location: | Adams Museum | |
| 54 Sherman St | ||
| Deadwood, South Dakota, USA | ||
| Lat/Long | 44.375720-103.729460 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.nanmillertimes.com/october-10-deadwood.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 9, pdf pg. 110(R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |