
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Southern Pacific 2579 |
| Class: | SP C-9 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-38-E: 2334 |
| construction no: | 27681 |
| Year : | 1906 |
| Built as: | Central Pacific 2579 |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 22X30 in |
| boiler pressure: | 210 psi |
| driver diameter: | 57in |
| tractive force: | 45,471 lbs |
| total weight: | 216,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Veterans Memorial Park | |
| 10 George Nurse Way | ||
| Klamath Falls, Oregon, USA | ||
| Lat/Long | 42.220050-121.786634 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/orsp2579.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |