
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0T saddle tank |
| Identification No: | Mt Shasta Pine 1 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Parry, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 04-20-C: 008 |
| construction no: | 7372 |
| Year : | 1884 |
| Built as: | California Redwood 1 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 13X20 in |
| boiler pressure: | ? |
| driver diameter: | 37in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | 45,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Indoor | |
| Location: | Collier Memorial State Park & Logging Museum | |
| 46000 US-97 | ||
| Chiloquin, Oregon, USA | ||
| Lat/Long | 42.643624-121.881711 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://trailsandtreasures.com/collier_sp.htm |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 12, pdf pg 102(R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |