
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Atchison, Topeka & Santa Fe 2522 |
| Class: | ATSF 2507 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | Brooks Locomotive Works (ALCO) |
| Dunkirk, New York, USA | |
| construction no: | 47016 |
| Year : | 1910 |
| Built as: | New York Central 2976 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 23X32 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 63in |
| tractive force: | 45,680 lbs |
| total weight: | 241,500 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Outdoor | |
| Location: | Major County Historical Society | |
| 1.5 miles east of town on Hwy 58 | ||
| Fairview, Oklahoma, USA | ||
| Lat/Long | 36.276515-98.450399 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.mchsok.net/ |
| http://www.rgusrail.com/okatsf2522.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |