
| Designation: | 4-8-2 Mountain |
| Model: | 4-8-2 freight & passenger |
| Identification No: | St Louis-San Francisco (Frisco) 1519 |
| Class: | SLSF 1500 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 14-50-1/4-E: 082 |
| construction no: | 58607 |
| Year : | 1925 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 28X28 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 69in |
| tractive force: | 54,085 lbs |
| total weight: | 368,900 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Outdoor | |
| Location: | Railroad Museum of Oklahoma | |
| 702 N Washington St | ||
| Enid, Oklahoma, USA | ||
| Lat/Long | 36.403963-97.881729 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://railroadmuseumofoklahoma.com/ |
| http://www.rgusrail.com/okrmo.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 74, pdf pgs 203-213 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |