
| Designation: | 2-8-4 Berkshire |
| Model: | 2-8-4 freight |
| Identification No: | New York, Chicago & St Louis 755 |
| Class: | NYC&SL S-2 |
| Designed by: | Lima Locomotive Works |
| Built at: | Lima Locomotive Works |
| Lima, Ohio, USA | |
| construction no: | 8663 |
| Year : | 1944 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 26X34 in |
| boiler pressure: | 245 psi |
| driver diameter: | 69in |
| tractive force: | 64,100 lbs |
| total weight: | 428,500 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Outdoor | |
| Location: | Conneaut Historical Railroad Museum | |
| 363 Depot St | ||
| Conneaut, Ohio, USA | ||
| Lat/Long | 41.949849-80.557587 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/ohnkp755.html |
| https://nrhs.com/chapters/ohio/conneaut/ |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |