
| Designation: | 0-6-0 Switcher |
| Identification No: | Chicago, Burlington & Quincy 1548 |
| Class: | CB&Q G-3 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 06-34-D: 866 |
| construction no: | 38838 |
| Year : | 1912 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 20X24 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 53in |
| tractive force: | 27,200 lbs |
| total weight: | 122,500 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Quaker Square | |
| 135 S Broadway St | ||
| Akron, Ohio, USA | ||
| Lat/Long | 41.080233-81.515049 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/ohcbq1548.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 46, pdf pg 151-155 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |