
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0T side tank, narrow gauge |
| Identification No: | Gruen & Bilfinger AG |
| Designed by: | Henschel & Sohn |
| Built at: | Henschel & Sohn |
| Kassel, Hesse, Germany | |
| construction no: | 23033 |
| Year : | 1936 |
| fuel: | coal |
| gauge: | 600mm |
| cylinders: | 8.5X11.75 |
| boiler pressure: | 170 psi |
| driver diameter: | 25in |
| tractive force: | 4,950 lbs |
| total weight: | 19,800 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Quaker Square | |
| 135 S Broadway St | ||
| Akron, Ohio, USA | ||
| Lat/Long | 41.080233-81.515049 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/ohcbq1548.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |