
| Designation: | 4-6-0 Ten Wheeler |
| Model: | 4-6-0 freight, narrow gauge |
| Identification No: | Southern Pacific 8 |
| Class: | SP NG-2 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-24-D: 036 |
| construction no: | 31445 |
| Year : | 1907 |
| Built as: | Nevada, Oregon & California 8 |
| fuel: | oil |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 16X20 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 44in |
| tractive force: | 17,804 lbs |
| total weight: | 81,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Nevada State Railroad Museum |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Lillard Park | |
| 965 Victorian Ave | ||
| Sparks, Nevada, USA | ||
| Lat/Long | 39.534561-119.754065 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/nvnsrm.html#spt448 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |