
| Designation: | 2-6-0 Mogul |
| Model: | 2-6-0 freight, narrow gauge |
| Identification No: | Chicago & North Western 279 |
| Class: | CNW D-11 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Schenectady, New York, USA | |
| construction no: | 50829 |
| Year : | 1912 |
| fuel: | coal |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 11X19 in |
| boiler pressure: | 150 psi |
| driver diameter: | 43in |
| tractive force: | 6,420 lbs |
| total weight: | 52,500 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Pioche Town Park | |
| 186 4th St | ||
| Pioche, Nevada, USA | ||
| Lat/Long | 37.936712-114.451410 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/nvcnw279.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |