
| Designation: | 4-4-0 American |
| Identification No: | Carbon Limestone 30 |
| Class: | 25ton |
| Name: | Gambler |
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | B-S (M) Klasse |
| construction no: | 6791 |
| Year : | 1923 |
| Rebuilt/Upgraded at: | Custom Fabricators Inc |
| Built as: | 0-4-0T, Saddle Tank, Bessemer Limestone Co |
| fuel: | coal |
| gauge: | 38in |
| cylinders: | 12X18 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 36in |
| tractive force: | 11,015 lbs |
| total weight: | 52,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Diesel |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Comments: | rebuilt as diesel-mechanical 4-4-0 for Coal Town USA using Porter frame |
| Current Status: | Static Display | |
| Displayed as: | Tropicana Express 7 | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Craig Ranch Regional Park | |
| 628 W Craig Rd | ||
| North Las Vegas, Nevada, USA | ||
| Lat/Long | 36.242808-115.144100 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.lasvegasrailroadsociety.org/TropicanaXDonation.php |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |