
| Designation: | 0-6-0 Switcher |
| Identification No: | Union Pacific 4442 |
| Class: | UP 4421 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 06-36-D: 267 |
| construction no: | 48276 |
| Year : | 1918 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 21X26 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 51in |
| tractive force: | 34,400 lbs |
| total weight: | 162,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Clark County Museum | |
| 1830 S Boulder Hwy | ||
| Henderson, Nevada, USA | ||
| Lat/Long | 36.010065-114.946033 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/nvup4442.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |