
| Designation: | 0-6-0 Switcher |
| Identification No: | Southern Pacific 1221 |
| Class: | SP S-10 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 06-32-D: 1028 |
| construction no: | 39839 |
| Year : | 1913 |
| Built as: | Central Pacific 1221 |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 19X26 in |
| boiler pressure: | 190 psi |
| driver diameter: | 51in |
| tractive force: | 29, 720 lbs |
| total weight: | 154,600 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Chamber of Commerce | |
| 800 E Pine St | ||
| Deming, New Mexico, USA | ||
| Lat/Long | 32.269111-107.750482 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/nmsp1221.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |