
| Designation: | 0-6-0 Switcher |
| Identification No: | Atchison, Topeka & Santa Fe 9005 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 06-24-D: 391 |
| construction no: | 27688 |
| Year : | 1906 |
| Built as: | Atchison, Topeka & Santa Fe 2005 |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 20X26 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 51in |
| tractive force: | 31,300 lbs |
| total weight: | 144,600 |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Clovis Depot | |
| W First St at S Connely ST | ||
| Clovis, New Mexico, USA | ||
| Lat/Long | 34.398444-103.207387 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/nmatsf9005.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |