
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0T saddle tank |
| Identification No: | Groveton Paper 5 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | Cooke Locomotive and Machine Works |
| Patterson, New Jersey, USA | |
| construction no: | 59385 |
| Year : | 1918 |
| Built as: | Odell Mfg Co |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 14X22 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 38in |
| tractive force: | 17,360 lbs |
| total weight: | 79,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Covered Bridge Park | |
| Main St at Covered Bridge | ||
| Groveton, New Hampshire, USA | ||
| Lat/Long | 44.595738-71.511233 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/nhgp5.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |