

| Designation: | 4-6-6-4 Challenger |
| Model: | 4-6-6-4 articulated freight |
| Identification No: | Union Pacific 3977 |
| Class: | 4664-4 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Schenectady, New York, USA | |
| construction no: | 70160 |
| Year : | 1943 |
| Built as: | Steam (coal) |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 22X23 in |
| boiler pressure: | 280 psi |
| driver diameter: | 69in |
| tractive force: | 97,352 lbs |
| total weight: | 634,500 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Cody Park Railroad Museum | |
| 1400 N Jeffers St | ||
| North Platte, Nebraska, USA | ||
| Lat/Long | 41.147805-100.752782 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/neup3977.html#upchallenger3977 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |