

| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Union Pacific 6237 |
| Class: | UP C-2 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-38-E: 2601 |
| construction no: | 28910 |
| Year : | 1906 |
| Built as: | Union Pacific 253 |
| fuel: | soft coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 22X30 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 57in |
| tractive force: | 43,305 lbs |
| total weight: | 187,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Displayed as: | UP 237 | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Highland Park/ Hastings Museum | |
| 14th St at N Lincoln Ave | ||
| Hastings, Nebraska, USA | ||
| Lat/Long | 40.600472-98.390679 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://hastingsmuseum.org/ |
| http://www.rgusrail.com/neup237.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 28, pdf pg 83-85 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |