

| Designation: | 4-6-2 Pacific |
| Model: | 4-6-2 Steam, passenger |
| Identification No: | Minneapolis, St Paul & Sault St Marie 735 |
| Class: | MSP&SSM H-3 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Schenectady, New York, USA | |
| construction no: | 53136 |
| Year : | 1913 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 25X26 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 75in |
| tractive force: | 36,833 lbs |
| total weight: | 259,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Roosevelt Park | |
| E Burdick Expy at 13th St SE | ||
| Minot, North Dakota, USA | ||
| Lat/Long | 48.232793-101.273814 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/ndsoo735.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |