

| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Minneapolis, St Paul & Sault Ste Marie 440 |
| Class: | MSP&SSM F-8 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Schenectady, New York, USA | |
| construction no: | 29254 |
| Year : | 1903 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 22X30 in |
| boiler pressure: | 175 psi |
| driver diameter: | 55in |
| tractive force: | 47,124 lbs |
| total weight: | 191,275 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Memorial Park | |
| 7th St W at Lincoln Ave | ||
| Harvey, North Dakota, USA | ||
| Lat/Long | 47.771530-99.934250 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/ndsoo440.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |