
| Designation: | 4-8-4 Northern |
| Model: | 4-8-4 passenger |
| Identification No: | Great Northern 2584 |
| Class: | GN S-2 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 16-52-2/4-E: 010 |
| construction no: | 61238 |
| Year : | 1930 |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 29X29 in |
| boiler pressure: | 225 psi |
| driver diameter: | 80in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | 481,200 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Havre Train Station | |
| 235 Main St | ||
| Havre, Montana, USA | ||
| Lat/Long | 48.554672-109.678991 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/mtgn2584.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |