
Photo by Jim Bender, 2021
| Designation: | 4-8-2 Mountain |
|
| Model: | 4-8-2 freight & passenger |
| Identification No: | St Louis-San Francisco (Frisco) 1527 |
| Class: | SLSF 1500 |
|
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA |
| construction no: | 59201 |
| Year : | 1926 |
|
|
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 28X28 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 69in |
| tractive force: | 54,085 lbs |
| total weight: | 368,900 lbs |
|
| | Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information |
| Owner: | Not in our records |
Reference Documents / websites: |
|
| http://www.rgusrail.com/alslsf1527.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 74, pdf pgs 214-222 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
|
Last update to record: 2022-03-22