
| Designation: | 4-8-4 Northern |
| Model: | 4-8-4 fast freight |
| Identification No: | St Louis-San Francisco (Frisco) 4524 |
| Class: | SLSF 4500 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| construction no: | 69740 |
| Year : | 1943 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 28X31 in |
| boiler pressure: | 255 psi |
| driver diameter: | 74in |
| tractive force: | 71,188 lbs |
| total weight: | 462,500 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Railroad Historical Museum, Grant Park | |
| 1300 N. Grant Ave | ||
| Springfield, Missouri, USA | ||
| Lat/Long | 37.223370-93.299819 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/moslsf4524.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |