
| Designation: | 2-6-2 Prairie |
| Model: | 2-6-2 freight |
| Identification No: | Calcasieu Paper 5 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-26-1/4-D: 117 |
| construction no: | 38219 |
| Year : | 1912 |
| Built as: | Industrial Lumber Co 101 |
| fuel: | wood |
| gauge: | std |
| cylinders: | 16X24 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 44in |
| tractive force: | 21,350 lbs |
| total weight: | 101,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Ameristar Casino entrance | |
| 3200 North Ameristar Dr | ||
| Kansas City, Missouri, USA | ||
| Lat/Long | 39.151938-94.477483 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rrpicturearchives.net/Locopicture.aspx?id=181391 |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 41, pdf pg 21(L&R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |