
| Designation: | 2-10-0 Decapod |
| Model: | 2-10-0 freight |
| Identification No: | St Louis-San Francisco 1632 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 12-42-F: 624 |
| construction no: | 48522 |
| Year : | 1918 |
| Built as: | USRA 1199 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 24X28 in |
| boiler pressure: | 160 psi |
| driver diameter: | 52in |
| tractive force: | 42,180 lbs |
| total weight: | ? |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Belton, Grandview & Kansas City Railroad | |
| 502 E Walnut St | ||
| Belton, Missouri, USA | ||
| Lat/Long | 38.812795-94.532367 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://kcrrm.org/ |
| https://rgusrail.com/mobgkcr.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 57, pdf pg 243(R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |